Коли говориться, що суспільство має спільні елементи культури, мається на увазі та обставина, що спільна культура - це ознака не стільки суспільства, скільки етносу (пригадайте, наприклад, Індію).
як соціальний інститут, що характеризується сукупністю соціальних норм, санкцій та зразків поведінки;
Люди проживають в містах (в первісному суспільстві проживали поселеннями);
Складна: багатощаблева, комбіновано, стратифікована, квотна. Одиниця відбору – це районування, що будується за принципом статистичної серії.
Суспільство – це цілісна система, в якій системоутворюючим елементом виступають різноманітні відносини, як «ниточки», що зв’язують людей.
Духовна сфера відображає моральний розвиток суспільства. У неї входять культурні досягнення, цінності та ідеали, норми моралі, мистецтво.
Соціальні спільноти можуть виникати спонтанно або організовано, мають формальний або неформальний вигляд. Соціальні спільноти бувають масовими та груповими. Масові мають статистичний характер, вони не є структурованими та однорідними. Групові визначають цілісність внутрішньою структурою. За Мертоном три основних риси груп:
(Р. Арон, У. Ростоу, Д. Белл, Г. Кан, А. Тофлер); С. як сукупність цивілізацій (М. Данилевський, А. Дж. Тойнбі, О. Шпенглер); співвідношення С. взагалі та суспільноекономічних формацій як його якісно визначених історичних ступенів розвитку (марксизм). Сучасному етапу властиве некласичне розуміння С, для якого характерне співіснування різноманітних підходів до вивчення С. За таких умов точкою перетину цих підходів стає вельми абстрактне тлумачення С. як всеосяжної системи, яка окреслюється граничними умовами соціальності та смислової комунікації, а в просторовому вимірі постає як «світове», «планетарне» С.
Розмежовуючи категорії «суспільство», «держава», «країна», слід виходити з того, що «країна» — Суспільство поняття, яке є переважно географічною характеристикою частини нашої планети, а «держава» — категорія, що відображає політичний стан цієї частини.
У Конта першим був соціум, а вторинним – індивід, у Спенсера ж навпаки, з індивідів утворюється ціле.
Сучасні тенденції змін у розвинутих індустріальних суспільствах ми розглянемо пізніше, колі будемо розглядати соціальні зміни та їх причини.
Дослідники намагалися проаналізувати поняття “революція”, “демократія” тощо.
Повна або часткова републікація матеріалів сайту на інших ресурсах може бути здійснена за наявності прямого гіперпосилання (відкритого для пошукових систем) у першому абзаці публікації.
За одним із визначень суспільство — це етап розвитку людства.